Kodėl verta mokytis savigynos?


 
   Pradžia » Kodėl verta mokytis savigynos?
shutterstock_151887443
  • 2017-05-26

Smurtinis nusikalstamumas viešose vietoje tampa vis svarbesnė šiuolaikinės visuomenės problema. Kiekvieną dieną žiniose ar iš draugų išgirstame vis naujesnes istorijas, kaip dėl apgavysčių ir smurto žmonės nukenčia nuo užpuolimų ir galutinės to pasekmės tampa itin skaudžios ne tik finansine, bet sveikatos sąskaita.

Neseniai mėnesio trukmės savigynos kursus baigusi dalyvė Audronė (vardas pakeistas) sako, jog žmogui yra naudinga žinoti, kaip reaguoti ir kokius veiksmus atlikti kritinės situacijos atveju, kuomet nieko kito, kaip gynyba, nelieka.

„Lankytų kursų metu išmokau nutuokti užpuoliko veiksmus, stengiausi niekada nepasimesti jei veiksmas tuo metu neišėjo, padaryti kitą judesį, kuris padėtų apsiginti, mano reakcijos greitis ženkliai padidėjo, palyginus su pirmomis treniruotėmis. Dabar šiek tiek drąsiau einu gatve, apsižvalgau dažniau, savisaugos jausmas didesnis nei anksčiau“, – savo įspūdžiais dalijasi savigynos kursus pradedantiesiems baigusi dalyvė.

Savigyna – kiekvienam

Kovos menų praktikavimas, savigynos kursai, specialūs straipsniai, kartais netgi perskaityto lankstinuko informacija su patarimais kaip elgtis tokioje situacijoje gali padėti išvengti rimtų pasekmių, o galbūt, kartais ir išvengti artėjančio konflikto. Juk niekas nėra apsaugotas nuo užpuolimo ir gali atsidurti tokioje situacijoje, bet dažnai žmonės net nepagalvoja kaip jų kūnas galėtų reaguoti streso būsenoje.

Pasak savigynos kursus baigusios mokinės, kiekvieną kartą į kursus ji eidavo su rimtimi bei susikaupimu, kada galėtų geriau pažinti save, išmokti savigynos taktikų bei tinkamai reaguoti realioje užpuolimo situacijoje.

„Ėjau į savigynos kursus, nes esu gan žema ir neturiu daug fizinės jėgos, todėl norėjau išmokti apsiginti, tinkamai reaguoti, kad galėčiau išgelbėti savo ar kito žmogaus gyvybę esant realiai ir kritinei situacijai“, – savo lūkesčiais dalijasi mokinė.

Baltijos Wing Tsun KungFu asociacijos prezidentas bei 5 lygio meistras Si-Fu Linas Gudonavičius sako, jog savigynos kursų programa yra sudaryta taip, kad ją galėtų išbandyti visi norintys, nepriklausomai nuo lyties, kūno sudėjimo ar fizinio pasirengimo. Pasak meistro, siekiama išmokti mokinius vengti konflikto, tačiau jei tai neįmanoma – sumažinti užpuolimo pasekmes bei apsiginti prieš stipresnį priešininką, jo jėgą panaudojant prieš jį patį.

Savigyna ne tik kūnui, bet ir protui

Niekada negali žinoti, kokie pavojai tavęs tyko šiandien, todėl negali būti užtikrintas, jog keliaujant namo po darbo vėlesnį žiemos vakarą nebūsi užpultas. Kad ir kaip būtų stengiamasi, artėjančio konflikto gali nepavykti išvengti, o galutinės pasekmės gali tapti nebepataisomos.

Kaip pasakoja savigynos kursų A.R.M.O.R. instruktorius Dai Si-Hing Arnoldas Urbanovičius, jau daugiau nei metus laiko vykdomi savigynos kursai sulaukia vis didesnio visuomenės dėmesio, nariai aktyviai įsitraukia į treniruočių lankymą bei kantrų ir sunkų darbą, siekiant išmokti savigynos taktikų.

„Labai džiaugiamės, jog dalyviai išeina iš kursų patenkinti, kur kas labiau pasitikintys savimi ir nugalėję savo baimes dėl galimo užpuolimo ar nesaugumo jausmo“, – pasakoja Wing Tsun KungFu meistras Dai Si-Hing Arnoldas Urbanovičius.

Mokytojui pritaria ir Andrius, kuris dar tik praeitą mėnesį baigė mėnesio trukmės savigynos kursus, tačiau tvirtina, jog pastarieji padėjo ne tik išmokti naujų kovos meno ir savigynos taktikų, bet ir pakeitė jo mąstymą bei išugdė didesnį pasitikėjimą savimi.

„Baigęs savigynos kursus išmokau atremti smūgius ir įgijau bendro supratimo apie savigyną. Galiu drąsiai pasakyti, jog įgijau didesnio pasitikėjimo savimi. Manau, jog dabar jau galėčiau tinkamai ir techniškai pritaikyti kursų metu įgytas žinias realioje užpuolimo situacijoje“, – džiaugiasi savigynos kursų mokinys Andrius.

Svarbiausia užsispyrimas ir sunkus darbas

Norint išmokti teisingus judesius būtina tam skirti labai daug valandų darbo, nepasiduoti, jei viskas nepavyksta taip, kaip turėtų būti, svarbiausia pasitikėti savo jėgomis ir bandyti suprasti priešininką.

„Nėra taip, kad turite stebuklingą tabletę, išgeriate ją ir jau iš karto galite apsiginti. Būtent tikslumo, judesių sustatymo, tvarkingų padėčių galima išmokti per treniruotes. Jeigu jūs ilgai treniruojatės, tai tikriausiai turėsite daugiau galimybių apsiginti“, – sako savigynos kursų instruktorius.

Jam pritaria ir L. Gudonavičius, kuris sako, jog sunkus darbas, pastangos bei įdirbis leidžia pasiekti užsibrėžtų tikslų ir išmokti savigynos veiksmų. „Kuomet žmogus nuosekliai ir dėdamas daug pastangų mokosi savigynos elementų, tuomet jis turi daugiau šansų apsiginti. Savigynos mokytis yra tikrai sunku, tačiau kiekviena diena, kuomet tu investuoji į save, skatina tave tobulėti, pasitempti, ir kiekvieną ateinančią dieną, tu tampi stipresnis nei buvusią, nesvarbu esi moteris, vaikas ar vyras“, – pasakoja Wing Tsun KungFu kovos meną propaguojantis meistras.

Neseniai kursus baigusi Audronė priduria, jog pasiryžus išmokti savigynos judesių ir taktikų reikėtų tai daryti atkakliai, ryžtingai ir susikaupus. „Norintiems išmokti savigynos palinkėčiau nepraleisti nė vienos treniruotės ir lankyti atsakingai. Žiūrėti į visą tai su reikiama rimtimi ir susikaupimu, o treniruotėse išvydus suvaidintas užpuolimo simuliacijas neišsigąsti, o dar labiau stengtis išmokti savigynos, kad realioje situacijoje žinotum ką reikia daryti“, – norintiems išmokti savigynos linki pasibaigusių kursų dalyvė.

Audronei antrina ir mokinys Andrius, kuris sako, jog deramai išmokti savigynos mėnesio laiko yra ganėtinai maža, todėl linki naujiems kursų mokiniams kuo daugiau išmokti treniruočių metu, pasisemti vertingų žinių iš profesionalių mokytojų, o rodytus smūgius praktikuoti ir namuose.